İyiler mutlaka kazanır


Seo’nun ne anlama geldiğini weble uğraşan bir çoğumuz az çok duymuşuzdur.Şimdi uzun uzun seo şöyle yapılır böyle yapılır diye anlatma gereği duymuyorum.Zaten google amcaya sorsanız bir yığın döküman bulursunuz.

Web şirketleri,web siteleri,arama motorları,sosyal ağlar vs.. bunların hemen hemen hepsi artık günlük hayatımızın vaz geçilmezleri haline gelmiştir ve bu servisler “insanlığa hizmet vermek için”oluşturulmuştur.

Bu yazımızın en kilit noktasıda bence bu sözdür.”İnsanlığa hizmet vermek…”Çünkü web denen ortamda da genellikle insanlar faydalansın diye projeler üretiriz.Bu yönden bir web projesi işine giriştiyseniz öncelikli olarak projenizin insanlara nasıl fayda sağladığına,diğer piyasadaki servislerden farklarınızın neler olması gerektiğine ve sonrada uygulama aşamasına geçmeliyiz.

Bende dahil belki bir çoğumuz hazır içerik yönetim sistemleriyle site kuruyoruz. ( joomla,wordpress,drupal,….)Bu yönden ilk düştüğümüz hata bu siteyi hangi sistemle kurmalıyım sorusunu arıyoruz ve neticesinde geniş düşünebilme yeteneğimizi unutuyoruz.

Bence bir projeye başlarken, amacım ne?,ne kadar sürede popüler olmalıyım?,reklamı nasıl yapabilirim?,bu projenin gelir modeli ne? gibi soruları gerek kâğıta dökerek gerek beynimizde şablonunu oluşturarak planlamalı.Yazılım aşamasınıda hazır sistemler işimi görür mü?Özel yazılım mı yaptırmalıyım? sorularını sonra sormalıyız.

Konunun çok dağıldığının farkındayım,o yüzden Seo aşamasınıda bağlayıp konumuzu bitiyoruz.

Seo dediğimiz olay arama motorlarıyla sizin aranızdaki ilişkidir.Arama motorlarınıda botlar oluşturduğunu düşünürsek her hangi bir haksızlık bilerek yapılmaz.Zaten arama motorları, insanlığa en faydalı içeriği getirmek için uğraşırlar,algoritmalarını güncellerler vs…Sizin sitenizde özgün ve amaca hizmet vermeye yönelikse kormanıza gerek yok.Şu aralar google cafaine indexim düştü vs. gibi şikayetler internet dünyasında oldukça popülerleşmeye başladı.Siz işinize odaklanın,devamı gelir.

Tabi bunları derken seo çalışması yapmayın demiyorum.Elbette önplana çıkmak için seo’nun önemi büyüktür ancak  Seo’nun projenizin amacından önce gelmesine izin vermeyin.Son  olarak seo’nun altın anahtarınında “sabır” olduğunu unutmayalım.

İyiler mutlaka kazanır…

Reklamlar

4 thoughts on “İyiler mutlaka kazanır

 1. Aslında, halkların devlet gibi bir yapıya neden ihtiyaçları olduğu sorusunun cevabını pekiştirmeye yardımcı bir yazı olmuş bence.
  İnsanlığa hizmetten bahsetmişsiniz. İnternetin kocaman bir çöplük olduğunu herkes bilir. Değerli bir şeye ulaşabilmek için google ya da bing in size vermediklerine ulaşmak zorundasınızdır. Gerçi bu aradağınız şeylerin kıymet öznelliğine bağlıdır ya. Bahsettiğiniz büyük devletlerin büyük şirketlere öğrettiği pazarlama taktikleridir.
  Bu büyük çöplükte değerli bir şeye ulaştığınızda anlayabilirsiniz ki hangi politikaların size insanlık hizmeti verdiğini.
  Yanlış anlamayın sakın, sadece bu amme hizmetlerinden sadece bilinçli yararlanın. En azından iyilerin falan kazanmadığını da bilin.
  Çünkü halen bizim çöplüğümüz değil burası.

  • İyilikte göreceli bir kavramdır.Yazımda bahsettiğim iyilik, bir web projesinin kurumsallık çalışması,pazarlaması, teknik altyapısı gibi bilgiler.Kusura bakmayın ama,yorumunuz konuyla biraz alakasız olmuş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s