Gelecek API lerde


Api nedir?
Öncelik le apiyi tanımlamamız gerekiyor.Kelime anlamı olarak Application Programmin Interface (Uygulama Programlama Arayüzü) olarak nitelendirebiliriz.

Apilerin kullanım alanları?
Pek çok alanda geliştirilmiş web apileri mevcuttur.Neredeyse aklınıza gelen her alanda (mail,database,video….) gibi servislerin pek çok apisi mevcuttur.

Bize faydaları
Genel olarak sistemimize apileri entegre ediyoruz.Ancak altyapı o apiyi bize sağlayan firmaya aitti oluyor.Yani iş zamanından ve ekonomiden kâr elde etmemizi ve servislemizin stabilitesini artırmış oluyoruz.Örneğin bir firmadan mail apisi,diğerinden müzik apisi aldınız.Birbirinden tamamen bağımsız iki platform.Yani servislerinizin birisinde hata oluşta diğeri etkilenmiyor.Tabi apilerin entegrasyonunu iyi yapmanız lazım.Neticede bir servis sunuyorsanız tümleşik olarak işlemesi her zaman sizin faydanızadır.

2.önemli konu maliyet.Bir arama motoru kuracağınızı düşünün.Binlerce bilgisayar indexleme işlemleriyle vs. uğraşmak zorunda ve temel olarak ciddi destek almayan web girişimlerinin bu maliyeti ödeyebilmesi imkansız.Örneğin yahoo boss  apisiyle bize kendi veritabanına ulaşım izni veriyor.Düşünün yahoo nun ortalama 50.000 sunucusu olduğunu ve bunun en az yarısının web search hizmeti için kullanıldığını düşünürsek.Elimizde 25.000 sunucudaki indexlere bağımsız olarak ulaşabileceğimiz bir hizmet oluyor.

Veri Güvenliği

Api kullanmak tabiki pek çok konuda avantajlı ancak weri güvenliği açısından sakıncalı bir durum.Neticede kullanıcılarınızın verilerini başka sunucularda barındırıyorsunuz.Yada bu servisler kullanıcılarınızdan data topluyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s