İstikbal Göklerdedir


Normalde blog yazmadan önce gidim bugün blog yazım diye kafamdan planlarım, hatta planlayıp yazamadığımda sıkça görülen bir durum,bugün’de ters oldu gibi, planlamadan blog yazıyom 🙂 neyse sizi sıkmadan içeriğe geliyorum,

Büyük siteler nasıl ayakta duruyor, TB’larca depolama ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorlar,aynı anda bir noktadan erişim yokken diğerinden nasıl erişim sağlıyorlar gibi konuları mutlaka merak etmişsinizdir.

Eskiden bu işler farklı altyapılarla sağlanıyordu ancak malum internet, teknolojinin en hızlı değiştiği sektörlerden birisi,yurtdışında oldukça sık kullanılan ancak ülkemizde çoğumuzun bihaber olduğu servislere gelelim.

Cloud Storage

Sanal sunucuyu dedicated sunucu diye satan bir çok hosting firmasının olduğu bir ülkede raid yapısına sahip depolamalara bile şükredersiniz.Cloud storage kelime anlamı olarak bulut depolama demek.Yani ölçeklenebilir bir yapıda kullandığınız kadar ödeyerek faydalandığınız sistem.

Bize faydaları;

  • Daha stabil hizmetler sunmamıza olanak sağlar.
  • Yedekleme yapmak için kullanabilirsiniz
  • Ölçeklenebilirlik sayesinde istediğiniz çapta projede kullanabilirsiniz

Örneğin bu alanın ilklerinden olan Amazon S3 ü inceleyebilirsiniz.Yurdışı kaynaklı farklı firmalarında storage çözümlerini incelemenizi tavsiye ederim.

CDN sağlayıcı

CDN kavramını daha önce duydunuzmu bilmiyorum ancak geri kaldığımız noktadan biriside bu teknoloji,sanırım şu anda 1 tane hosting firması bu hizmeti sunuyor ülkemizde,

CDN ne işe yarar?

CDN ( Content delivery network ) , verilerin kopyalarının farklı bir  POP noktalarındaki  sunucularda , istemcinin en iyi performansı alması için tasarlanmış bir sistemdir. Bu hizmet ile birlikte ,  sizin isteğinize göre kendilerine en yakın lokasyondaki veya sistem tarafından adanmış lokasyondaki verilere erişerek , sunucu ya da networklerde oluşabilecek dar boğazların önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Özellikle global projelerde (farklı ülkelerden giriş çıkışların çok olduğu) muhteşem bir sistem,

Ülkemizde sağlam projelerin çıkması için bu teknolojilerin gerektiğini ve hosting firmalarının bu gibi hizmetlerle yakından ilgilenmesi gerektiğini düşünüyorum.Değilse Vps sunucuları bulut sunucu adında satarak yada dedikte sunucu gibi göstererek bu iş yapılmaz.Tabi internet altyapı hızıda önemli ancak zamanla hepsinin gelişeceğini umuyorum.

Bu sistemlerden bende, yakın zamanda haberdar oldum o yüzden paylaşayım istedim.Uploadim.com u hareketlendirmeye karar verdik o yüzden depolama altyapısında farklı teknolojileri bir arada kullanabilmeyi umuyoruz.

Cloud computing kavramı daha derin bir kavram ancak biraz detaylı araştırdığım bu iki servis hakkında bilgilendirmek istedim.Kullandığın süreye göre ücret ödediğin Elastic compute cloud gibi hizmetlerde var.Kısacası İstikbal’in göklerde olduğunu unutmayın 😉

Reklamlar

One thought on “İstikbal Göklerdedir

  1. Her Derde Deva Cloud Computing | Mustafa Uysal'ın Blogu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s