Son Söz: Vatan Sağolsun

Bilim tarihi dersinde araştırma konusu olarak “Denizaltı” nı seçmemiz sayesinde öğrendim bende Dumlupınar Denizaltısının hazin hikayesini…

[vimeo http://www.vimeo.com/18196937 w=500&h=400]

Dumlupınar, 4 Nisan 1953 günü I. İnönü denizaltısı ile Akdenizdeki NATO tatbikatından dönerken 81 kişilik mürettebatı ile batan Türk denizaltısı. 3 Nisan’ı 4 Nisan’a bağlayan gece su üstünden seyrederken, saat 2:10 sularında Çanakkale boğazı Nara Burnu açıklarında Naboland adlı bir İsveç yük gemisiyle çarpıştı. Naboland, baş torpido dairesinin sancak tarafından Dumlupınar’a çarpmıştı. Çarpışmanın şiddetiyle Dumlupınar’ın güvertesinde bulunan 8 kişi denize düştü. 8 kişiden 2 si pervaneye takılarak, biri boğularak yaşamını yitirdi. Olay yerine ilk olarak Gümrük Motoru geldi. Sağ kalan 5 kişi, Gümrük Motoru tarafından Çanakkale’ye götürülerek hastaneye yatırıldı. Denizaltı öylesine hızlı batmıştı ki geminin içindeki 81 kişiden yalnızca 22’si kıç torpido dairesine sığınabilmişti. Burada mahsur kalan 22 kişi battı şamandırasını su yüzüne fırlattılar. Güneşin doğmasıyla birlikte civarda dolaşan balıkçı tekneleri tarafından şamandıra görüldü. Gümrük Motoru derhal şamandıranın yanına geldi. Gümrük Motorunun ikinci çarkçısı Selim Yoludüz, şamandıradaki ahizeyi kaldırarak ve “Alo” diyerek cevap bekledi. Denizaltıdan cevap veren Astsubay Selami Özben; elektriğin kesik olduğunu, geminin sancak tarafına 15 derece yatık olduğunu, kıç torpido dairesinde 22 kişi olduklarını bildirdi. Selim Yoludüz, Kurtaran gemisinin geleceğini söyledi. Saat 11:00 sularında Kurtaran olay yerine geldi. 72 saat boyunca çalışmalar durmaksızın sürdü. Fakat boğazdaki şiddetli akıntı nedeniyle çalışmalar sonuçsuz kalıyordu. Artık denizaltıdakiler için umutlar kesilmişti…

Ebediyete kadar

“Dumlupınar Denizaltı’sında görevli Ahmet Gelibolu sırtlarındaki yeşilöz köyünün en güzel kızı olan Ayşe ile nişanlanmıştı. Ahmet yiğitmi yiğit… yakışıklımı yakışıklı bir Türk askeriydi.

Bir taraftan vatan savunmasında görev yapıyor, diğer taraftan terhis olduktan sonra evleneceği nişanlısı Ayşe’yi düşünüyordu. Tek tesellisi denizaltısının Çanakkale’den geçecegi günlerde boğaza bakan yamaçta nişanlısına ışıldakla mesaj çekmesi Ahmet’in hasret kalan yüreğine su serpiyordu.

Dumlupınar Denizaltısı NATO manevralarından dönüyordu. 2 Nisan günü nişanlısı Ayşe’ye haber göndererek 4 Nisan sabahı saat 03:00′de Dumlupınar Denizaltısının Çanakkale Boğazı’ndan geçeçeğini haber veriyordu.

Ahmet’in o gün sevincinden içi içine sığmıyordu. Çünkü her boğaz geçişinde sevdiği Ayşe’ye ışıldakla mesaj çekiyordu. Ahmet’in bu yaptığını komutanları dahi biliyor, hatta Gölcük deniz üssünde bunun esprileri yapılıyordu.

Tatbikattan dönen denizaltılar arka arkaya dizilmiş Çanakkale Boğazı’na giriyorlardı. Önde İnönü Denizaltı’sı, arkada Dumlupınar Denizaltı’sı sefer halindeydiler.

Ayşe saat 02:30 sularından yatağından kalkarak Boğazın net görüldüğü tepeye çıktı. Elinde gece ışıldağıyla Ahmet’ini getiren Dumlupınar’ı bekliyordu. Saat 03:00′de Çanakkale Boğazının karanlık yüzünün üstünde bir ışıltı gören Ayşe el lambasıyla gemiye doğru “SENİ SEVİYORUM” mesajı gönderiyordu.

Boğaz’dan geçen karaltı Dumlupınar değil; İnönü denizaltı’sıydı. İnönü’nün Kaptan köşkündeki seyir subayı bu mesajı görünce yanındaki denizciye dönerek;

  • Nedir bu oğlum? diye sordu,
  • Komutanım gelin kızımız gemileri karıştırdı, Dumlupınar’daki Ahmet’in nişanlısı mesaj gönderiyor.
  • Komutan, iyi tamam o zaman dedi.

Fakat Ayşe mesaj çekmeye devam etti. Asker komutana dönerek;

  • Komutanım bize mesaj çekiyor biz ne diyelim ? diye sordu.

Komutan Nara burnu açıklarında, Dumlupınar Denizaltı’sının İsveç Bandıralı Naboland’la çarpışıp battığından habersiz.

  • Ebediyete kadar mesajını gönder oğlum ” dedi!

 

Hepimiz Titanic’i biliyoruzdur ama çoğumuz Dumlupınarı ve Dumlupınarda yaşanan bu olayı bilmiyor.Son söz:Vatan Sağolsun belgeselini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.


Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir