İnternet bize fazla geldi,İntranet’e geçelim

Son günlerde artan sansür olayları son sürat devam etmektedir.Oysa ttnetinde altyapılarını düzeltmesini ve yeni yıla daha hızlı bir internet altyapısıyla girmeyi umarken daha hızlı bir sansür altyapısıyla girmek,tarihte yerini aldı.

Öncelikle müzikle ilgili projemden bahsedeyim (kısaca),Lettomusic.com projesini fizy yayındayken başlattık ve geliştirme çabalarına devam ediyoruz.Ancak fizy’nin kapanmasını fırsat bilen ve bizim aldığımız kodları alan başka sitelerde oldu(biz neden sıfıdan yazmadıkta satın aldık=zamandan tasarruf),tabi mu-yap’ında bundan haberi olunca bu sitelere tek tek ihtarname göndermeye başladı.Şimdilik bize herhangi bir yasal uyarı gelmedi ancak eli kulağındadır.

Neden?

  • Neden yurtdışı kaynaklı sitelere yaptırım uygulamayazken Türkiye’den çıkan girişimlere kanun yolunu zorlayarak yaptırımda bulunmaya çalışırlar?
  • Madem telif hakkı diyorsun videoları neden youtube a yüklüyorsun.(Üstelik youtube kapalıyken)
  • Google a mp3 dinle yazsan bile karşına gelebilecek onlarca siteye neden bir yaptırım uygulayamıyorsun?
  • Sebebi bizim altyapımızın mantıksal olarak iyi işlemesi ve diğer müzik sağlayıcıların pazar pazar payına rakip olabileceğimiz konusu mu?

Derdinizi Youtube’a Anlatın!

Şarkıları youtube yüklerken sanırım onların kullanım şartınıda okuyorsunuzdur.Madem çok rahatsız oluyorsunuz veya youtube size stream edilen her şarkı için para ödüyor api kullanınca dinlenenleri de ödüyordur.Ya da api sisteminden offical userları çıkarabilirler.Bu çok zor olmasa gerek onlar için.Bkz:Dailymotion da bazı offical videoları embed bile kullanamıyorsunuz.

Zaten youtube da biliyor telif hakkını ihlal eden onlarca video barındırdığını ama şikayet ederseniz ve dayatırsanız kaldırıyor.Google youtube satın aldığındaki yaşananları okuyabilirsiniz.

Peki şarkıcılar açısından ele alalım konuları.Onlar da farkında zaten eskisi gibi kaset satılmaz olmuş,yasa dışı müzik desen ares,torrent gibi bağlantılarla rahatça elde edebilirsin…Yani müzik dinleten siteler onlara download fırsatı sunmuyor.Kaldı ki kişisel görüşüm şarkıcılarda söyledikleri şarkıların telif haklarını ödesin o zaman,yabancı bi şarkıyı yarı Türkçe hale getirerek sanatçı olunmuyor malesef.

İnternet bize fazla,İntranet neyimize yetmez?

Bilmem hangi milletvekilinin bilmem neyine hakarat içen video, yok şunu eleştiren site, yok bunu çizen servis derken internetten engellenmeyen global marka kalmadı sanırım.E madem o kadar engellemeye düşkünüz kapatalım interneti bitsin bu çile.

Bak intranet denen bir teknoloji var. Daya kurumlara intraneti, engellemekle uğraşma kimseyi…

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir