Her Derde Deva Cloud Computing


İstikbal Göklerdedir yazımızla başlattığımız cloud computing sürecini devam ettiriyoruz.

Daha önce cloud computing’i maliyeti yönünden ve ölçeklenebilirlik açısından incelemiştik bu kez hız açısından kurulum ve yedekleme açısındanda avantajlarına değineceğiz.

“Dünden beri abartısız 10’un üzerinde web server kurdum hatta yanlışlıkla iki kere tıklamışım onları silim bir daha kurdum.”

Özellikle ülkemizde verilen cloud hizmetlerinden bahsetmiyorum.Bizdekilerin coğu vps’in biraz daha esneği, yurtdışında işler farklı.

İstediğiniz işletim sistemi dakikalar hatta saniyeler bazında önünüze geliyor.Konsoldan kurulum yapmayıda biliyorsanız zaten sorun yok.Hatta konsola putty gibi program kullanmadan direk web üzerindende erişim sağlıyorlar.

 

Yukaridaki ekran goruntusu rackspace hesabımızdaki kullandığımız süre ve ücretleri.(Genelde web1 ismini veriyorum o yüzden normalde onlar farklı serverlar.)

Rackspace‘in reklamını yapmıyorum ama işin bir güzel tarafıda isterseniz sunucunuzun imajını cloud files servisine alabilirsiniz.Cloud files zaten fiyatlandırma açısında da Amazon s3 le boy ölçüşecek seviyede.

Özellikle sunucu yönetimi olayına yeni başlamışsanız (benim gibi) tecrübe edinmeniz açısından da çok faydalı olacaktır.İstediğiniz işletim sisteminin istediğiniz versiyonu elinizin altında.

 

Bu arada yeri gelmişken.Yardım edebilecek system admini arkadaşlar varsa geliştirmekte olduğumuz projemizde bize katılabilirler 😉

 

Mustafa Uysal tarafından yayımlandı

troubleshooter at WPHandle and full-stack developer at the largest Turkish recipe website (#NYT)

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: