Buz Dağının Görünmeyen Tarafı

Başarı öyküleri okumak motivasyonda kesinlikle çok önemli bir faktör, ancak başarısızlık öyküsü de okumak gerekir bence.Google’un kuruluş hikayesini okuyan birisi “vay be adamlar yapmış abi” der,ama detaylıca araştıran herkes işin diğer tarafınıda görür…

İşimiz web’le ilgili olunca internetten örnek veriyorum bu google içinde doğru,facebook içinde doğru aklınıza gelebilecek diğer şirketler içinde muhtemelen doğrudur.

Özellikle internette girişim yapacak herkesin düştüğü en büyük hata budur bence,Örnekleri öyle bir günde oldu sanırıyorlar.Örnek olarak Google’un kuruluşundan bahsedeceğim biraz,geçen senelerde materyal dersinde filmini yapmıştık 🙂 (“The social network” ten önce yaptık aslında google’a satsak alır mı :)) O yüzden biraz detaylı araştırmışlığımız vardır.

Buz dağının görünen tarafı:2 tane üniversite öğrencisi arama motoru yaptılar,google’u kuran 2 kişi bugün dünyanın en zengin ilk 15 de yer alıyor.

Buz dağının görünmeyen tarafı:Stanford üniversitesinde okuyan iki öğrenci,Sun’dan destek alarak kurdukları şirketi başarıya ulaştı.

Tabiki görünen kısmıda görünmeyen kısmıda bu kadar kısa yazmamalıyız.Değinmek istediğim nokta network.Bu adamlar nerde okuyor?
-Stanford’da
adı bile yeter demicem,sadece ortamı hayal edin,çevrenizdeki kalifiye insanları düşünün.

Örneğin sun’dan destek almadan önce yahoo’nun kurucularıylada görüşme yapıyorlar.Yahoo’da dünkü çocuk değil ki oturup kurucularına derdini anlatabiliyorsan ne mutlu.Yani bu açıdan bakınca aslında bu ikilinin yaptığı en doğru buluşun “page rank” algoritması olduğu ortaya çıkar.Neticede ortaya konulan servis 2’linin elinden çıkmıştır,ancak Google’ şirketi bu ikiliden çıkmamıştır.

Özellikle web girişimciliği yapmak isteyen arkadaşlara sesleniyorum,buz dağlarının görünmeyen tarafınıda iyice araştırın.

Her zaman içinde bulunduğunuz imkanları göz önünde bulundurun ,bunlardan en önemlisi teknik yeterlilik.Bir proje yapacaksınız ama “ha” deyince olmuyor.Ya paranız fazla olacak, ki paranız fazla olsa ne işiniz var web de 🙂 yada teknik olarak sorunlara çözüm getirebileceksiniz.Genelde kişsel girişimden başlayıp servis geliştikçe kurumsallaşıldığı için patent,marka,logo,reklam,pazarlama bunların hepsiylede belki tek başınıza uğraşacaksınız,ama bu devirde başarıya ulaşmak için mutlaka uğraşacaksınız,

Uzun zamandır aklımda olan bir konuyuda belirteyim  “melek yatırımcı” dedikleri olayda ülkemizde çok iyimser gelişmiyor malesef.Zaten melek yatırımcı sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar,bunlarda hiç risk alamıyor be abicim.Adamların kafayapısına ters düşen bir fikirde en ufak bir destek vermedikleri gibi motivasyonunuzuda bozmaktan başka bir işe yaramıyor.Çoğu mutlaka kâr yapmanın garanti olduğu alana kayıyor.Tamam onlarda kendilerince haklı ama yinede bir kerede yeniliği getiren siz olun.Sunucu masraflarını karşılayamayan ama uzun vadede gelir getirecek servisleri satın almak yerine….

Birde bu amerika’da giden herkese veriyorlarmı bilmiyorum ama bu melek yatırımcılıkla ilgili bir sertifika veriyorlarmış.Anladığım kadarıyla şu bizim sözde girişimciler gidiyor,bunlara bi silikon vadisi gezdiriyorlar,bi google ofisini ziyaret ettiriyorlar.He tamam siz den çok güzel melek yatırımcı olur diyip geri gönderiyorlar.

Yanlış bildiğim tarafları düzeltin ama,bunlardan birisini konuşmacı diye etkinliğe çağırıyorlar.Konuştuğu kesim çoğu bireysel girişimci,kurumsal olsa zaten seninle masaya oturur…Bunlar başlıyor.Şu kadar ciro yaptımda,şu Ceo’yu işe aldım,genel müdür şöyle dedi böyle yaptık şöyle kurduk falan falan.

Tamam belki tecrübelerini anlatmaya çalışıyorsunda “küçük dağları ben yarattım” edasıylada girişimcilere örnek olunmaz,hele melek yatırımcı hiç olmaz.

Dertler çok işin kısası,sadece işlerin arkaplanınıda öğrenin için yazdım yazıyı ama konuda dağılma olmuş olabilir biraz.Bunların hepsinin temel sorunu eğitim sistemi şimdi eğitim fakültesi öğrencisi olarak orayada dayandırırdım konuyu ama nasip başka zamana inşallah,

Gözünüzü 4 açın 😉

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir