Automattic’in Open Source Stratejisi ve Başarısı


Neden bahsediyorum?
Wordpress’i duymayanımız yoktur.Şuanda bu blogu okumanıza vesile olan platform olarakta ifade edebiliriz.Matt mullenweg’de wordpress i kuran dahi kişi.Gözümdeki değeri Steve Jobs la kıyaslanacak kadar mühim.

Automattic’de matt’in kurduğu şirket,baştan sona nerdeyse tüm hamlelerini tebrik ediyorum.Kullanım şartlarını bile kullanmanıza izin veren,nerdeyse tüm şirketle ilgili tüm bilgilerini şeffaf olarak sunan,wordpress.com u nasıl ölçeklediklerini altyapılarını ve teknolojilerinide open source olarak sunuyorlar.

Şirket olarak Automattic dünyanın en büyük web şirketi değil ama,en küçük kadroyla çalışan en büyük web şirketi diyebiliriz.72 kişilik küçük bir ekiple gelinebilecek başarı öyküsü,

Yazılımı %100 open source olarak,başarılı projelere de zemin hazırladı.Örneğin bir aralar mynet blog hizmeti wordpress ile dağıtım yapıyordu,yada yurtdışında edublogs.org u örnek gösterebiliriz.

Wp open source olmasa belkide asla bugün geldiği konuma gelemezdi,binlerce eklentiyi bünyesinde sunabilmek bu yüzden büyük avantaj.

Yazıyı neden yazdığıma gelince,kendileri örnek şirket olarak görüyorum.Çünkü daha önce yazılarımda yada konuşmalarımda bahsetmişimdir,yolun başında ya teknolojik bir ürün,yada içeriğe dayalı bir ürün ortaya koymalısınız diye,işte Automattic bu ikisinin tam birleşme noktasında yer alıyor bence.Neticede milyonlarca blogun gösterim sayısı başarılarını etkiliyor.

Ayrıca bu yazı vesilesiyle Matt Mullenweg‘e teşekkür ederim.Yeni projemizde de platform wordpress üzerine inşaa edilecek.Detayları sonra yazarım yine 😉

Mustafa Uysal tarafından yayımlandı

Founder of SKOP, Full stack developer at larges Turkish recipe site (NYT) #WordPress contributor, blogger etc...

Sohbete katılın

1 yorum

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: