Sansür e-Kurban

Kaç site kapandı,kaçının kapanma davası mahkemede bilinmez, ama şu gerçek ki başarılı olupta mahkeme bildirisi almamış site yok gibi.İşte internetteki durumumuz bu,sonra tartışmalar açılır Türkiye’den neden global proje çıkmaz diye…

Bugün müyaptan bir mail geldi,Fikir Eserleri yasasına göre suç işliyormuşuz da 3 gün içinde siteyi kapatmazsak dava açacaklarmış….

Lettomusic.com bu yüzden hizmetine son verecek olup,artık müzik dinleme hizmeti sunmayacaktır?Ancak yaşadığım olayı size anlatayım ki sansür olayları hakkında bilgi edinin.

Maili görür görmez doğruluğunu teyit etmek için müyap’ı aradım.Sekreter çıktı,dedim ki bir internet sitesinin sahibiyim,tarafınızdan mail yollanmış gibi görünüyor, (mail iletişim formundan geldiği için) sizden gelip gelmediğini onaylatmak istiyorum.

Anında cevabı yapıştırdı evet maili biz gönderdik.

Tabi bende kızdım ve dedim ki,daha sitenin adını söylemedim önceden nasıl bildin?(Olay apaçık ortada azizim, zaten bi halt bilmedikleri gibi cevapları bile dengesiz)

Neyse daha sonra avukata yönlendirdi,avukata dedim bilişim hukukuna göre sunucumda herhangi bir müzik materyali barındırmıyorum youtube üzerinden stream yapılıyor,dediki olur mu öyle şey youtube bize ne kadar telif ödüyor haberin var mı?

Bende, peki api üzerinden dinlenilen şarkılarında telifini ödüyorsa size dedim?
Olur mu öyle şey diye yanıt geldi,şaşırmamak lazım daha youtube u kullanmayı bilmeyen bir kuruluştan ancak bu cevabı alabilirsiniz.

Youtube demişken müyap youtube kanalına yüklediği eserlerin embed özelliğini kapatsa herhangi bir streaming mümkün değil,kaldı ki müyap Türkiye de youtube yasağı varken kanallarına yükleme yapmamışmıydı.Sansürün amacı erişimi engellemekse,engelli olan youtube a kendileri neden klipleri yükledi?

[vimeo http://vimeo.com/22722020 w=500&h=400]

Velhasıl kelam azizim,sansüre kurban giden bir projemizde bizim oldu.Haksız olmadığım için projenin arkasında durur uğraşırdım ama,mantıklı düşünmek gerekir.Siz olsanız maddi getirisinden çok götürüsü olan bir site için mahkeme mahkeme dolaşırmıydınız?

Tabi bu arada bizim Turkcell gibi ortağımız yok ki sahip çıksın.Neyse o mevzuya girmeyeceğim şu grafikten detaylıca bakabilirsiniz,

Bir başka sansür yazısında görüşmemek üzere…

iyi günler.

Sohbete katılın

3 yorum

  1. çok yazık nasıl ülke bide överler hükümeti bilmem neyi yalancılar

    1. sonrun sadece hükümette değil aslında,2007 de düzenlenen bilişim kanununda bazı yenilikler güzel oldu ancak yetersiz.
      Müyap ta sorun var,tabi bir de kapatma kararını veren mahkemelerde…

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir