Gelecekte Captcha Yetersiz Kalacak

Yazıma başlamadan önce captcha nedir ne işe yarar bilmeyenler için anlatmakta fayda var.

Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart: Bilgisayarlar  ile insan davranışları arasındaki ayrımı yapmayı sağlayan bir uygulamadır.Örneğin yeni bir siteye üye olduğunuda girdiğiniz doğrulama kodu yada bir site de yorum yazarken istenen onay kodu.

Peki bu ne işimize yarıyor.Örneğin reklam amaçlı,firmalar yada şirketler özel script yazıyor ve bu script sayesinde formunuza sürekli istekte bulunuyorlar.Eğer ip banlama/yada sezgisel herhangi bir güvenlik önmeliniz yoksa tüm bunlar başarılı olarak sonuçlarınıyor.

Olay göze basit gelebilir ama,bi keresinde captcha uygulaması ve herhangi bir spam önlemi almadığım blogda sanırım 6000 civarı mail gelerek mail adresimi kitlemişti,(o adresi artık kullan(a)mıyorum 🙂 Tabi bundan daha ciddi vakalarda vardır.Örneğin kayıt sayfalarında captcha yada buna benzer başka güvenlik önlemi almamışsanız diğer gün spam üye sayınızla övünebilirsiniz 🙂

Peki captcha yeterli mi?

Evet captcha çok güzel bir uygulama,insanlarla botları ayırmamıza yardımcı oluyor ama bence gelecekte yetersiz gelecek.

Nasıl mı?

Örneğin facebook’ta ki hayran sayfalarını düşünelim 1 milyon beğeneni olan sayfalar var ancak o kadar boş paylaşımlar var ki,Yorumlarda yine aynı şekilde rezalet kimisi kendi sayfasına üye çekmek için yazılmış kimisi konuyla alakasız saçma sapan yorumlar…

Zaten artık bu tarz sayılar reklam açısından da pek anlam ifade etmiyor önemli olan nitelik.

Örneğin 1 milyon kişi ve saçma sapan paylaşım yerine 10.000 üyeli kalifiye bir paylaşım sayfası çok daha faydalı ve amaca uygun oluyor.

Captcha dedik facebook’a dayandık ne alaka diyebilirsiniz.Sorun internet kültürü…Facebook örneğini bariz şekilde ortada olduğu için gösteriyorum,aynı durumlar bloglar, hatta haber siteleri içinde geçerli.

Peki gelecekte nasıl bir şey olabilir?

Örneğin sporla ilgili bir blog okuyorsunuz,pek spor bilginiz yok ama reklam içeren yorum yazacaksınız captcha sistemi olsa ordaki resmi görüyorsanız ki bilgisayar kullandığınıza göre görebiliyorsunuzdur.Resimdeki kodu girersiniz ve yorumunuzu yazarsınız.Ama neticede spamı engellemek hem insanları/hem botları kısaca istenmeyen hareketleri engellemeyi gerektirir ki (hiçbir yöntem %100 başarılı olamaz)

Çözüm BOT vs BOT

Formu insanların doldurarak yaptıkları spamları saymazsak,spam olaylarının  büyük bir kısmı yine otomatik form dolduran botlar tarafından gerçekleşiyor.

Şimdi iki adet bottan bahsetmeye başlıyoruz:
Bot 1:Kötü niyetli bot,Amacı spam yapmak.
Bot 2:İyi niyetli bot,Amacı spamdan korumak.

Bot 1’in ne iş yaptığını az çok anladınız zaten forumlardaki alanları (İsim,mail,mesaj gibi…) otomatik olarak doldurarak reklam mesajını size göndermek.

Bot 2:Bizi koruyacak güvenlik botumuz.Peki bu nasıl çalışsa güzel olur?

Google Adsense botunu düşünün,sitenizdeki içeriği tarıyor ve içeriğinize uygun reklamlar gösteriyor mümkün mertebe.

Peki bunu nasıl yapıyor?
Tabiki sayfa içeriğinizdeki anahtar kelimelerden yola çıkarak,o kelimelerle eşleşebilen (kendi algoritmasına göre) reklam verenlerin reklamlarını gösteriyor.

Aynı mantıkla,örneğin o sayfada”sporla ilgili okuduğunuz yazıda geçen anahtar kelimelerden soru çıkararak formların onayını o sorların doğruluğuna bırakmak suretiyle güvenlik sağlanabilir” diyorum.

Pek pratik gelmeyebilir ama demek istediğim çok fazla gereksiz kişinin geleceği platformlar yerine daha kaliteli bir web bu şekilde sunulabilir.Tabi ki sorular, o sayfadaki spor yazısına uygun olarak kolay düzeyde olmalıdır.Yani o konuya ilgisi olan herkesin cevaplayabileceği şekilde 🙂

Yine insanlar google’da arama yaparak doğru cevabı öğrenip spam yapmaktan geri kalmayacaktır ancak neticede google’da arama yaparak o soruyu öğreniyor.Yani karşı tarafada birşeyler katabiliyorsunuz.

Daha çok şey yazılır bu konuda ama zaten uzunca bir yazı oldu.

Sadece bu günlerde twitter’da gereksiz kişilikleri gördükçe bu tarz insanları internetten nasıl uzak tutabiliriz geçiyor içimden 🙂 Belki siteye girmeden önce IQ testi yapıp ip bloklamak daha mantıklıdır 🙂

 

Istanbul, Istanbul, Turkey

Sohbete katılın

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir