İnternet Balonu Yok,Biraz Hava Gazı Var

İnternet balonu var mı?Kriz olacak mı?

Pek çok ünlü teknoloji yazarlarının bazıları evet balon var diyor,bazıları yok öyle bişey diyor.O zaman bende diyorum ki bunların arasını yapalım 🙂

2000’ler deki gibi bir balondan söz etmiyorum.(O zamanlar çocuktum) ancak araştırdığım kadarıyla çok gereksiz projelere haddinden fazla yatırım yapılarak özellikle ABD’de internetin bir anda sönmesine,dünyada internete akıtılan paranın kesilmesine sebep olmuş bir olay.

Günümüzde bu kadar şişirme projelerin olduğunu düşünmüyorum,çünkü yatırımcılar neye yatırım yaptıklarını iyice araştırıyor artık.Diğer taraftan yatırım yapılan tüm projelerin başarılı olacağını söylemek yanlış,zaten tümünün başarılı olabileceği söylenemez.

Ancak hem yerli ,hem yabancı kaynaklarda gördüğüm ve başarısız sonuçlanan ciddi start-up’lar var.Zamanla bu tarz başarısız girişimlerin getirdiği bir gaz oluşuyor bence.Ancak facebook,linkedin,zynga… gibi halka açılan büyük şirketler için herhangi bir balonun söz konusu olduğunu düşünmüyorum.

2000’ler deki internet kullananların sayısıyla günümüzdeki kullanıcı sayısının çok ciddi farkından dolayıdır belki,ancak online reklamcılığın,genel reklamcılık pastasından aldığı payında gün geçtikçe arttığını düşünürsek sonuç ortada.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir