Steve Jobs: Bir Devrin Sonu

Hayal gücü, öngörü ve deha… bilişim sektöründe  adı hep bu kavramlarla birlikte anılıyor.Apple denilince akla gelen ilk isim,ve şirketin sıfır numaralı yaka kartına sahip çalışanı,Steve Jobs.Yürütmekte olduğu CEO‘luk sağlık sorunları nedeniyle bırakan Jobs‘un yerine daha önce COO  pozisyonunda bulunan Tim Cook getirildi.

Son 15 yılın en çok konuşulan teknoloji dehası olan Steve Jobs‘un bu kararına üzülmedim desem yalan olur,ama adam zirvede bırakmayıda bildi,Apple şu haliyle dünyanın en değerli markası,hatta geçen haberlerde görmüştüm bilmem kaçtane banka birleşse bir Apple yapmıyormuş,gerçi hepsi birleşse bir Steve yapmaz ama neyse…

Isırılmış Elma’nın gerçek hikayesi

Medyada bize olayın gösterilen yüzü Steve Jobs vejeteryan ve en sevdiği meyve elma olduğundan kurduğu şirketin adı da Apple oldu.Ancak bugün değerli büyüğüm Haluk bey’in bakış açısıyla bakarsak “Apple” ın anlamını daha iyi kavrarız.

Steve Jobs hakikaten aç bir gençlik yaşamış,beş parasız genç bir adamın bencil bir toplumda aç kalmasının bir örneğidir kendileri…Marketten alabildiği en ucuz gıda “elma”Elma’yla simgeleştirdiği açlığı hiç unutmamak için firmaya bu ismi vermiş..

Açıkçası bu bana daha mantıklı geldi.

Yıl 1984. Steve Jobs Macintosh’u tanıtırken

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2B-XwPjn9YY[/youtube]

Siyah cübbenin altında kot pantalon ve sandaletleriyle Steve Jobs. Stanford Üniversitesi mezuniyet töreni. 12 Haziran 2005. Stanford Stadyumu; 4.662 mezun, 23.000 izleyici.

 

Apple’ın Geleceği

Steve Jobs Apple’dan  ilk kovulduğunda  şirkette işler yolunda gitmemeye başlamış ta ki yeniden Steve başa gelene kadar,ancak bu sefer her hangi bir kovulma yok ve de Steve Jobs hâla yönetim kurulu başkanı olarak Apple çalışanı olmaya devam edecek, bu yüzden Apple’ı kara günler beklemiyor ancak zor günler bekliyor.

Geçtiğimiz günlerde motorolayı satın alan Google‘ın hem donanım hem yazılım tarafına ağırlık verdiğini görünce gelecekte muhtemelen Apple için güçlü bir rakip olacaktır.Bakalım hep beraber göreceğiz Apple’ın geleceğini,

Bu arada gün içinde %7 civarında değer kaybeden Apple hisseleri gün sonunda normale döndüğüde Apple’ın dünkü çocuk olmadığı gösteriyor.

 

Bugün Steve Wozniak‘ın da dediği gibi ismi şüphesiz 100 yıl daha anılacaktır bu dahi kişiliğin,Özellikle şu sözleri;

  • Farklı düşünme, yaratıcı düşünce, yaratıcı tasarım.
  • Her gününü, hayatının son günüymüş gibi yaşarsan, günün birinde haklı çıkarsın
  • Tasarım yalnızca bir şeyin nasıl göründüğü değil, nasıl işlediğidir
  • Aç kal,budala kal
  • Bazen hayat kafanıza bir tuğlayla vurur. Sakın inancınızı kaybetmeyin.
  • İşiniz hayatınızın büyük bir kısmını kaplayacak ve gerçek anlamda tatmin olmanın tek yolu harika bir iş olduğuna inandığınız şeyi yapmanızdır.
  • Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun.

yaşamımıza rehber olabilecek derecede önemli sözler…

Vel hasıl kelam,Apple’da Steve Jobs ile birlikte bir devir sona eriyor gibi,bu yazı ile güne not düşmüş olalım.

(Bu arada seneye biyografi kitabı çıkıyor,açıkçası çok kitap okuyan birisi olmasamda almayı düşünüyorum)

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir