Windows’a Mysql Server Kurmak

Selam arkadaşlar,uzun bir aradan sonra yine bu blogdan yazayım istedim.Bugün windows’a mysql veritabanı sunucusunu nasıl kuracağımızı adım adım anlatmaya çalışacağım 😉

  1. Mysql edinin – hemden http://www.mysql.com/downloads/installer/ adresinden işletim sisteminize uygun versiyonu indirin. (TR mirrorlarda hata verirse farklı bir mirror’dan indirebilirsiniz)
  2. Mysql son sürüm .net framework 4.0’ın kurulu olması istedi bende,sizde de aynı gereksinimi sorarsa onuda microsoft’un sitesinden indirip kuruyoruz.
  3. İndirdiğimiz mysql installer’i çalıştırıyoruz (aşağıdaki gördüğünüz resimlerdeki adımları takip edebilirsiniz)
  4. Mysql ‘e konsol dışında erişebilmek için navicat’ı indiriyorum. (Farklı programlarda kullanabilirsiniz tercihinize bağlı) navicat lite ücretsiz olarak http://navicat.com/download/download.html dan edinebilirsiniz.
  5. Navicat’ı da kurduktan sonra tek yapmanız gereken sunucu bilgisi (localhost) ve kullanıcı adı default olarak “root” tur şifrenizde zaten kurulumda belirlediniz.Bu bilgilerle bağlanabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi zor bi’ tarafı yok bir kaç adımda bitir işi 🙂

(not:bu resimde verdiği uyarıyı görmezlikten gelebilirsiniz,antivirüs gereksiz portları kapattığı için mysql portuna dışardan erişime izin vermiyor zaten biz local olarak kullanacağımızdan sorun yok 😉

Sonunda bitiş 🙂

Navicat connection ekranı

Şimdilik bu kadar,kolay gelsin.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir