WordPress 3.3 Zamanı…

Biraz önce WordPress çekirdek ekibi 3.3 versiyonun stabil olarak indirilebilir olduğunu duyurdu.Sayacı burdan takip edebilirsiniz.Yeni versiyonu Sonny Stitt adına adamışlar ve “Sonny” ismini vermişler.

http://s0.videopress.com/player.swf?v=1.03

 

Bu genel bilgilendirmeden sonra gelelim teknik tarafa yine önemli güncellemeler var tabiki özellikle performans tarafında daha hızlı bir WordPress bizleri bekliyor.Diğer taraftan benim çok önemsediğim bir özellik tumblr importer özelliği gelmiş ki gerekli ve güzel olacağına inanıyorum.Çekirdek geliştiricilerden Daryl Koopersmith’in dediği gibi;

Because owning your own content kicks ass. That’s all.

 

Onun dışında menü sistemi,ipad uyumluluğu ve sürükle-bırak dosya yükleme ve yeni gelen kullanıcıları bilgilendirme kutucukları oldukça faydalı geliştirmeler olduğunu düşünüyorum.

WodPress’in çekirdek geliştirici ekibi ve versiyondaki yenilikleri duyurulduğu ilk andan itibaren ilgiyle takip eden biri olarak çok iyi iş çıkardıklarını söyleyebilirim.Zaten WordPress ile yapılan onlarca farklı alanda projeleri görünce artık web’de ayrı bir ekonomik değer oluşturduğunuda düşünüyorum.Bu yüzden WordPress’in açık kaynak yaklaşımını çok doğru ve şeffaf buluyorum valla helal olsun adamlara 🙂

Diğer taraftan gelecekte bizi nasıl WordPress’in beklediğini wordpress.com’dan görebiliriz.Çünkü bu yeni özelliklerin bazıları zaten uzun zamandır orada kullanılıyordu.

Güncelleme olayı iyi güzel hoş ama şimdi birde LettoBlog açısından ele alacak olursak öyle ha diye güncelleme yapmadığımızı bildirmek isterim.Önce lettoblog.net ‘te uyumluluk testi yapıyoruz,sonra platform güncellemesine gidiyoruz.Daha sonra’da belirlenen bir tarihte haber blogumuzu takip ederek güncelleme hakkında bilgi edinebilirsiniz.Çünkü platform WordPress üzerine kurulu olsada bizimde çekirdek kodlara kadar bazı düzenleme / geliştirmede bulunduğumuzu ve uyumluluk sorunlarının olup olmadığını test etmemiz lazım.

Her neyse demem o ki ,WordPress güzel bir yazılım LettoBlog’da kullanıyoruz beğeniyor saygı duyuyor ve ilgiyle takip ediyoruz en önemlisi  işimizin başındayız 🙂

Daha önce güzel ülkemde WordPress ‘in mu yada yeni tabirle network özelliği kullanılarak bloglama sitemleri oluşturuldu ancak pek çok kullanıcı mağdur bırakıldı.Örneğin haber vermeden kapatıp kullanıcı içeriğinin yok olması gibi sonuçları oldu.Tüm bunları biliyoruz, LettoBlog’da çok çok farklı bir iş yaptığımızıda söylemiyoruz ancak yaptığımız işin arkasında olduğumuzu bilmenizi ve  Daryl Koopersmith’in dediği gibi içerikler sizin içerikleriniz ve bunun farkındayız.

Hiç niyetimiz yok ama en kötü senaryoyu bile düşündüğümüzde kapanacak olsak dahi kullanıcılarımızı mağdur bırakmayacağımızı bilmenizi isterim.

Tanıyanlar bilir daha öncede şahsi olarak web dünyasında girişimlerim oldu,ama orda da dikkat ettiğim (en önemli nokta buydu) arkamızdan mağdur olarak bıraktığımız kullanıcı olduğunu düşünmüyorum.

 

Her neyse, bir güncelleme yazısında lafı bu kadar uzatmanın alemi yok! Konu dışına da çıktığımın farkındayım ama bazen olumsuz olarak gelen eleştirenlerde belki buradan kendilerine bir pay çıkarır.

 

O zaman sıradaki parçamız kendilerini uykusuz gecelerin beklediği @LettoBlog ekibine gelsin 🙂

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir