Ah Spamcılar!

Dünyada spam 3.sü olan bir ülke olarak öyle alıştık ki spamlara sosyal medya, gelen kutusu, profillerimiz vs…. spamla dolup taşar oldu.

Son olarak başımdan geçen bir olayı anlatayım. 

Geçtiğimiz günlerde gelecekte yapmayı planladığımız yeni bir projemiz için .org uzantılı domain aldık. Malum .org uzantılı domainlerde who.is bilgilerini gizleyemiyorsunuz. Gerçi sahte bir isim ve e-posta adresi girerek değiştirebilirsiniz ancak gerek duymamıştım.

Muhtemelen bazı alan adı kayıt firmaları yeni kaydedilen domainleri yayınlıyor, yada bir şekilde bu bilgilere erişim mümkün olabiliyor. (orasını araştırmadım)

Neyse konuyu fazla uzatmadan gelen maili yayınlıyorum.

mümkünse böyle insanlar web’den hep uzak olsa ne güzel olurdu. Bir değil iki değil, bu göndermese bir başkası gönderir spam mailini.

Uyarı amaçlı bir tweet göndereyim dedim.

[tweet https://twitter.com/m_uysl/status/235157790157574145]

gelen cevaba bak

[tweet https://twitter.com/mutayit/status/235499488029065217] .

Freelance çalışanlara hiç karşı değilim adamlar ekmeğinin peşinde ama her işte olduğu gibi etik değerler vardır ve bana sorarsanız bu değerleri taşımayanlara bırak iş yaptırmayı yolda görsem selam vermem sanırım.

Bu spam meretini sadece şahıslar değil, sektörün büyük firmalarıda yapıyor ancak onlara böyle bir uyarı mesajı gönderdiğinizde adam gibi cevap veriyorlar.

O yüzden demem o ki;  ciddi bir projede çalışıyorsanız kurumsal firmalardan, yada adam gibi freelance çalışanlardan şaşmayın,  böyle kendini bilmezlere iş yaptıracağınıza gidin Rasim ‘e iş yaptırın. Bari sebeplensin çocuk!

 

 

Sohbete katılın

9 yorum

 1. Ne zaman yeni bi domain alsam böyle e-mailler düşüyor epostama.. Bazen Epostada o kadar komik cümleler yazıyor ki tam webden anlamayan adamlara hitap ediyor işte.. Spam mi bilmem ama teklif yapmak, iş bulmak için ya email atacak ya da telefon edecek nihayetinde. Ama tabi bunun da bi raconu olmalı.

 2. Bu Mutayit denen şahsiyet internet dünyasının arsızı. Benim her kaydettiğim domaine mesaj atıyor. Pervasızca da yaptığından utanmaz bir tavır sergiliyor. Şikayet edilecek merci de yok. Maillerini SPAM’a şikayet etmekten başka.

 3. Bu adamla bende kavga ettim hatta kendi sitemde bolca reklamını yaptım http://sedatkartal.net/?p=876 . sonra bu yazımı görünce telefonla aradı beni birde telde kavga ettik. Şikayet edecek bi yerin olmaması çok kötü. Adresi falanda yok teldende gizli aradı. Daha önce tartıştığı insanlar bana ulaştı hakaret edip kapatıyormuş teli. Haddini bildirmek gerek.

  1. Ben daha çok mailden rahatsız olmuştum. Demek müşterilerine de iyi davranmıyor eleman. Aslında suç duyurusunda bulunulsa GSM şirketleri gizli numaralarıda savcılığa verir bence. (tabi işin detayını bilmiyorum) Ama yine en mantıklı şikayet yerlerinden biri bloglar gibi. Geçmiş olsun diyim dolandırılanlara. Sektörde bunun gibilere yer vermemek lazım.

 4. Merhabalar.
  Hakkımda yazıp çizilenleri okudum. Bir çok konuda haklısınız.
  Ancak hiç kimseyi dolandırmadım.

  İş bitiminde ücreti alan biri olarak birini dolandırmış olmam mümkün değil. Çok merak ediyorsanız açıklamasını yapabilirim ama.

  An itibariyle 12.500 TL piyasadan alacağım var.
  Kimileri sitesini açtığımda FTP şifresini değiştirdi, kimileri web sitesi bittikten sonra telefonunu açmadı, kimileri önceden tasarım göstermeme rağmen site bittiğinde beğenmedim dedi…

  Yani öyle dolandırılma gibi bir durum söz konusu değil. Ben şahsıma yapılanları dolandırılmak olarak nitelendirmiyorum. Kendim ettim kendim buldum. Paramı ödemeyenlerin de canı sağ olsun sorun değil.

  Ayrıca Mustafa UYSAL arkadaşımızdan da Twitter üzerinden verdiğim ukala cevaptan dolayı özür diliyorum. Bazen alkolün de verdiği etkiyle bu tür uyumsuz davranışlar olabiliyor.

  Kendisine bu mizansen yaklaşımı ve olumlu eleştirileri için teşekkür ediyorum. En azından Sedat Kartal gibi anama küfür ettirmiyor. Kişilik meselesi deyip geçiyorum.

  Sevgiler.
  Emre

  1. Ben iş yaptırmadım o yüzden kim haklı bilemem. Zaten yazıyı spam olayı için yazmıştım. DNS sunucu güncellemesi yapıncada mail geliyor (daha gün geldi) yine aynı şekilde, insanları mail listene otomatik üye yapıp daha sonra abonelikten çıkmak için mutayit.com ‘a yönlendireceğine farklı yöntemler denesen daha güzel olurdu.

 5. Vay mutayit.com senden özür dilemiş Mustafa bey. Tükürdüğünü yalamak bu olsa gerek. Daha özür dilemesi gereken çok insan var onlardanda özür dilemeye başlasın bence.

  Dolandırmadım diyor ama bana ulaşan insanlar hiçte bunu söylemiyor. Üstelik 1ay önce twitter hesabında yazdığı bir yazı ;
  “Tasarımlarını yollamayı unuttuğum insanlar oluyor. Kızıyorlar ama bunu hep yapıyorum.”
  Böyle bişey yapan ve bunu marifetmiş gibi yazan bir insanın düzgün iş yapması beklenirmi bilemem. Ayrıca forum sitesinde kendinden rahatsız olan kişilerce açılmış bir konuya girip kendini övmesi çok ironik. Kandırılan ve sürekli spam maille rahatsız edilen insanlardan özür dile tıpkı Mustafa’dan özür dilediğin gibi.

  1. Sedat sen işi gücü bıraktın kafayı bana taktın. Bence bu kadar sinir yapma. Ben zaten sektörden çekileceğim. O zaman sen ve kalitesiz işlerinle Türkiye pazarında insanları gerçekten “dolandırmaya” devam edersin.

   Bir webmaster için hazır taslak kullanımı kadar “onur kırıcı” bir durum olabilir mi?

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir