WordPress Istanbul Teması

Uzun zamandır aklımda olan fikirlerden birisiydi istanbul için wordpress teması yapmak, ancak zaman yetersizliğinden bir türlü başlayamamıştım üzerinde çalışmaya…

Bayram vesilesi ile bi’ iki günlük boşluk bulup üzerinde çalışmaya başladım. Temanın özelliklerinden bahsedecek olursam;

  • Beşiktaşlı değilim ancak siyah rengi sevmemden ötürü, genel olarak siyah-beyaz bir yapıda olacak. Gerçi bu default olarak gelecek siz tema ayarlarından değiştirebileceksiniz.
  • Full responsive olacak. – Bootstrap kullanmayı düşünmedim değil ancak, şu responsive tasarım olayına daha yakından bakabilmek için bootstrapsız çalışıyorum.
  • Mümkün olduğunca HTML5 elemanlarına göre tasarlıyorum.
  • CSS3’ün veli nimetlerinden bolca yararlanacam inş.
  • Flexslider, responsive olmasından ötürü entegre ettiğim bir slider, (default olarak slider ile geliyor tema, ancak dilerseniz kapatabileceksiniz).
  • Sticky menü. Menü olayına pek girmedim biraz daha kafa yormam gerekiyor, mobil tasarımı göz önüne alınca ancak sanırım 640px çözünürlük üzerinde gelenlere sticky özelliği yansıyacak. (Bu arada wordpress’e jquery’i dışarıdan değilde mevcut kütüphanesinden çağırırsanız sticky çalışmayacaktır, hatta sadece sticky değil bazı jquery eklentileride çalışmıyor)
  • Tema seçenekleri paneli: Gönül isterdiki üzerinde uzun uzun çalışayım aynı premium temalardaki gibi yazı fontundan arkaplan rengine kadar herşeye kolayca müdahale edebilin. Ancak çok çok gelişmiş bir panel düşünmüyorum en azından ilk versiyon için.
  • Temanın orjinal dili ingilizce olacak ancak native olarak TR dil paketinide içerecek.

Şimdilik yazmak istediklerim bu kadar.

Önerileriniz yada yapmak istediğiniz katkılarınız varsa bana ulaşabilirsiniz.

Grafik konusunda sıkıntı çekmiyorum desem yalandır. Çok iyi photoshop bilirim, yardım edebilirm diyen arkadaşlar bana ulaşabilir.  (Gördüğünüz yüksek kaliteli istanbul görsellerinide iletebilirsiniz) Yok şimdi dursun ileride katkı sağlayacam diyenler github yada wordpress svn’den erişebilecekler.

Fork’lamak isteyenleri bekleriz.

Istanbul, Istanbul, Turkey

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir