Bilgisayarı Sökmeden Önce İki Kere Düşünün

Bu resmi takip eden okurlar hatırlayacaktır. 1 ağustos tarihinden kalma. Bugünde yine buna benzer bir olay yaşadığım için yeni resim çekmedim. Neyse konuya gelelim;

Şimdi dostlar hikayemiz benim masaüstü pc’nin açılır açılmaz kapanma sorunu göstermesiyle başladı. Zamanında meyve bıçağı ile (tornavida kullanmadan) laptop kasası açan birisi için sorunun donanım tabanlı olacağını tahmin ettim ve açtım yine kasayı (not: artık tornavida ve çeşitli araç-gerecim var :P)

Şimdi buraya kadar herşey normal, alf marka kule tip soğutucuyu şekilde gördüğünüz kasanın üzerine yatırdım ve bekledim. Tabii ki pc kapanmıyor. Demek ki neymiş sorun ısınma problemi. Bu elektronik aletlerin ne kadar toz çektiğini anlatmama gerek yok sanırım (bi’ara kasanın içine yeşillik ekmeyi düşünüyorum 🙂 Neyse efendim görünen yerlerdeki donanımları bir güzel sil, süpür fayda etmiyor. Dedim bu sefer komple sökecem bilgisayarı!

Anakart, işlemci fanı,işlemci,ram, ekran kartı derken … ekran kartınında içini açayım dedim. (Açmaz olaydım)

Ekran kartının içinde öyle bir toz varki, artık toz demiyorum çamur diyorum yani o derece. Garibim fan dönsede hava geçmediği için GPU soğumuyor doğal olarak bilgisayar hemen kapanıyor. Buraya kadar da herşey normal.

Daha sonra bilgisayarı geri toplamaya başladım, (Sökerken tüm parçaların işlemci gibi olacağını düşünüyordum, yani doğru yönde takmazsan hiç takamazsın) ama öyle olmadığını ana karttan gelen yanık kokusuyla öğrendim. (Bu ikinci oldu) Sanırım yanlış yere fazla volt enerji verdim . Tüm anakartın gözlerimin önünde eriyip gitmesine tahammül edemezdim doğal olarak ve fişi çektim.

Neyse daha sonra bilgisayarı çalıştırınca yine bir-kaç saniye içinde kapanıyordu. Abi kardeş, dayanışması içinde tüm parçaları tekrar taktık. Bu sefer olmuştu, ama ekrana görüntü gitmiyor.

Sanırım biraz önce yanan kısımdan görüntü geçiyordu diye düşünmedim değil. Bilgisayar çalışıyor ancak, görüntü yok. Abartmıyorum yeni bir anakart almak için topkapı vatan bilgisayara bile gitmeyi düşündüm akşam akşam.

Neyse sonunda power kablosunun birini anakarta takmadığımızı farkettim ve çok şükür sorun çözüldü.

 

Demem o ki dostlar, bilgisayarınızı tamamen parçalara ayırmadan iki kez düşünün, hatta sağlam halinin fotoğrafını falan çekin lazım olur 😀  Çok şükür bir kez daha ucuz atlattık ancak, C.tesi’nin yarısını aldı götürdü…

 

Istanbul, Istanbul, Turkey

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir