LettoBlog’da Altyapı Değişikliği

Kendi blogumuzdan da bahsettiğimiz üzere geçtiğimiz haftasonu LettoBlog ‘u yeni bir veri merkezine taşıdık. Teknolojik olarak arkaplanda kullandığımız neredeyse tüm yazılımlarda değişiklikler oldu bunlara değinmek istiyorum.

Öncelikle yeni taşındığımız firma linode ve hizmeti UK lokasyondan alıyoruz.  Linode genel olarak güzel bir vps firması, aldığınız node’ değerini rahat kullanabiliyorsunuz yalıtımı iyi sağlamışlar. Tabii linode’e geçişin tek sebebi değil. Load balancer hizmetleride gayet uygun olduğundanu burası şimdilik güzel görünüyor. Neyse yazımın amacı linode’i övmek değil,  ama genel olarak tavsiye edebilirim.

Gelelim konumuza;

Loadbalancer aktif: Lettoblog’da çok aşırı trafik çektiğimizi söyleyemem ancak kendi domain adresini kullanan kullanıcılara statik ip adresi vermemiz gerekiyor. Arkaplanda esnek olarak çalışabilmek adına artık Linode nodebalancer arkasında uygulama sunucularına private erişim veriyoruz ki böylece anlık yüklenmelerde yada yeni node eklemelerde kullanıcı neler olup bittiğini anlamıyor bile.
Webserver: Şimdi daha önce apache / litespeed olan uygulama sunucusu yerini nginx’e bıraktı. Php-fpm ile performansı fena değil gibi.
PHP: Php sürümünü güncelledik, şimdilik son sürüm olan 5.3.19 ile yola devam.
Database: Mysql versiyonu 5.1.x ‘ten 5.5’x e geçiş yaptık.
S3fs başarılı: LettoBlog şimdilik küçük yapıya sahip olsada ileride storage muhtemelen büyük bir dert olacaktır. Özellikle birden çok uygulama sunucusu kullandığınızda storage dizininin tüm sunucular tarafından görünmesi gerekiyor. Genelde nfs bu gibi durumlarda iş görüyor ancak. Depolama dizinini s3f3 ile amazon’a mount etmekte hiç fena fikir değil. En azından şimdilik testlerimiz başarılı, daha önce plugin bazında s3’e storage yaptığımız olmuştu ancak pluginler dosya sistemi kadar rahatlık sunmuyor. Çünkü image re-size gibi wordpress tarafındaki işlemlerde sıkıntı çıkarıyor.

Taşıma işlemleri genel olarak hep sıkıntılıdır ancak LettoBlog’u acısız tasasız taşıdık diyebilirim.

Istanbul, Istanbul, Turkey

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir