WordPress.com Hata mı yapıyor?

education-landing

WordPress.com’un Restoran işine girdğinden “bence” yanlış bir yaklaşım olduğunu fazla detaya girmeden wpnotların‘da yazmıştım. WordPress.com bu işi sadece restoran’da tutmayıp eğitim, eğitim, düğün vs… gibi niş diyebileceğimiz alanlarada yönelince sanırım benim gibi düşünenlerin sayısı artmaya başladı…

Bizde aynı hatayı LettoBlog’da yaptık!

İtiraf etmeliyim ki hemen hemen aynı hatayı LettoBlog’u ilk kurduğumuz sıralarde bizde yaptık, premium tema klüplerindeki özel temaları alıp komple tek bir paket halinde kullanıcıların erişimine sunmayı düşündük ancak fonksiyonelite beraberinde uyumluluk sorunu getiriyor. Custom post type, taxonomy vs… temaya göre değiştiğinden kullanıcının kafasında sürekli soru işareti oluyor. Bunu geç anladık ve hala bizi etkileyen kötü bir tecrübe yaşattı. Muhtemelen wp.com bu süreci çok daha iyi yönetecektir neticede kaynak ve tecrübeleri bizden kat kat fazla…

WordPress ile WordPress.com’a Rakip Olmak

Evet bunu LettoBlog için yatırım aradığım sıralardaki iş görüşmesinde söylemiştim, kulağa saçma gelebilir ancak WordPress ile WordPress.com’a rakip olunabilinir. Ne kadar rakip olunabilir orası tartışılır neticede wp’nin çekirdek geliştiricilerinin neredeyse yarısı, (belkide daha fazla) automattic çalışanı. Ancak demek istediğim şey yazılım olan wordpress ile automattic’in bir servisi olan wordpress’in karıştırılması.

Bunun en güzel örneği edublogs; adamlar wordpress kullanarak wordpress.com muhtemelen hiç bir zaman ulaşamayacağı kadar eğitim blogunu bir araya getirdiler ve güzel bir topluluk oluşturdular.

Bugünkü yazısında James’in bahsettiği noktada genel olarak bu aslında, gerçi o daha çok ucu kendine dokunduğu için eğitimsel olarak bakmış olaya ama genel olarak böyle.

 

Demem o ki wordpress.com hem basitleşiyoruz deyip tumblr’a meydan okuyup hemde site builder olma yolunda ilerlerse ileride daha büyük sorunlarla karşılaşacaktır, en azından benim tahminim o yönde…

 

Sohbete katılın

2 yorum

  1. Ne de olsa içeriği oluşturdu. Sosyal çevreside hayli genişledi. E-ticarete girmemesi düşünülemezdi. Diye düşünüyorum Mustafa Bey ama söylediğiniz gibi ileride sorun da yaşayabilir bu alanda.

    1. Aslında e-ticarete giriyor sayamayız, varsayılan konsepti farklı dikeylere uyguluyorlar ki bunuda wp.com adı ile yapmaları yanlış bence. Başka bir proje olarak başlatıp wordpress’i kullanabilirler tabii ki ama wordpress markası üzerinden giderseler odak sorunu yaşayacaklarına inanıyorum.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir