Bulutlarda bir darphane

Bugün amazonun blogunda bir yazı okudum çok ilginç noktalar var.

Yazıda amazonun depolama servisi olan s3 ‘de 2 trilyon obje barındırdığı ve saniyede 1.1 milyon isteğin s3 tarafından karşılandığı belirtiliyordu.  İşin ilginç tarafı 1 trilyon için 6 sene bekledikleri ve bu değeri bir seneden daha kısa sürede ikiye katlamaları… Gerçekten acayip bir ivmeden bahsediyoruz.

amazon-s3

İyi valla iyi?

Huyumuz kurusun böyle değerler geçerde bir Türk hesap yazmaz mı? Ben hızlıca yaptım (belki yanlıştır siz düzeltin)

Saniyede 1.1 milyon istek, sadece get olsa bile fiyatlandırma tablosuna göre 5.5 dolar yapıyor. Çok mütevazi gelebilir ancak bir günün 86400 saniyeden oluştuğunu varsayarsak günlük sadece gelen isteklerden 475.000 dolar civarı bir sonuç çıkıyor. Hadi yine biz esnaflığa devam edelim 400 diyelim.

Daha bunların kullandığı band genişliğini, ve storage maliyetinide hesaplarsanız ortada gerçekten korkunç değerler dönüyor.

Ha’ sunucuların cayır cayır elektrik yaktını kablosundan isp’e ödenen hat ücretine kadar onlarında gideri olduğunu ekleyelim ki, iyi valla iyi deyip VPS’i cloud olarak yedirmeye çalışan şirketler türemesin… 🙂

 

Kafama takıldı…

Birde kafama takılan 1.1 milyon istek sadece  amazondan canlı olarak sunulan. Genelde bw maliyetini düşürmek için gelen isteklerin direkt s3’den değilde cache’den sunulduğunu biliyorum. (pek çok büyük serviste bu böyle) acaba toplamda origin’i s3 olan bir yerden ne kadar istek gidiyordur…

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir