Ukrayna Gezisi – Kharkov

kharkov

Gezimizin başlama noktası Kharkov, pegasus havayolları ile Sabiha Gökçen’den yaklaşık 2 saatlik bir uçuştan sonra varıyoruz.

Pasaport kontrolünde görevliler bazen içeri alabiliyorlar, bu gibi durumlar için giriş – çıkış biletleriniz ve kalacağınız otellerin çıktıları yanınızda bulunsun. (booking çoklu dilde veriyor hem ingilizce hem ukraynaca çıktı alın). Bize bi’şey olmadı görevli birşeyler dedi anlamayınca gitti 🙂 (sazan gibi atlamayın)

Neyse pasaport kontrolünü geçtikten sonra direkt döviz bozdurma işini halletmemiz gerekiyordu, 100 dolar yaklaşık 2200 grivna yapıyordu, monopoly parası gibi bir tomar parayla çıktık hava alanından.

Taksiciler hemen saldırıyor doğal olarak, 50 – 60 grivnalık yolu 300’e itelemeye çalıştı, çok fazla dil de bilmiyorlar hesap makinesiyle 250 olur dedi birisi. Bir diğeri fiyatı söylemeden götüreyim diyor falan filan. N’apsak derken Türk yolculardan birisi Ukraynaca biliyormus taksi çağırmış bizim taksiyle gidin dedi sağolsun, 50 grivnaya varacağımız otel’e ulaşabildik.

Otelde ilk defa ingilizce konuştuğumuzu anlayan birini görünce mutlu olduk 🙂 Hemen odamıza gidip yattık.

Kharkov internetten de öğrenebileceğiniz gibi tam bir öğrenci şehri, bir sürü üniversite varmış şehrin gezilebilinecek güzel mekanları ve parkları çok iyi.

Gidip görülecek yerler olarak;

  • Annunciation Cathedral
  • Shevchenko Park
  • The Pokrovsky Cathedral
  • Freedom Square
  • Assumption Cathedral
  • Constitution Square

gezebilirsiniz.

Tek tek şu mekanı gezin falan filan diye tarih anlatmayı düşünmüyorum yazılarda, genel gözlemler sadece. Zaten telefonunuzda trip advisor bulunsun çok yardımcınız olacak.

Raylı sistem şehirde yaygın olarak kullanılıyor, bazı tramvay/troleybüs’ler gerçekten eski “hareket mi ediyor lan bu!” dediğim bile oldu 🙂

Tren, yaygın olarak kullanılan bir ulaşım aracı ve Kharkov’da tren garından Lviv biletini ingilizce olarak alabilmek büyük veli nimet.

(Tren’e binerken ingilizce bilen ukraynalı abiye de teşekkürler)

Şehirin farklı noktalarından çektiğim fotoğraflara flickr‘dan ulaşabilirsiniz.

Gelecek durak Kiev

İstanbul, Turkey

Sohbete katılın

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir